Už v pátek odstartuje první ročník dlouho očekávaného turnaje Handball V4 Cup, na kterém se představí elitní výběry Moravskoslezského kraje, ale také týmy chlapců a dívek ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Turnaj rozehrají výběry Moravskoslezského kraje a Západoslovenského kraje. Nejprve se proti sobě postaví chlapci, poté dívky. Další páteční dvojici vytvoří maďarská akademie NEKA a polský výběr reprezentující Slezsko. Česká mužstva pak v sobotu čekají souboje s Polskem a v neděli s favorizovaným Maďarskem. „Handball V4 Cup však nebude jen o házené,” uvedl krajský trenér a současný kouč české reprezentace Rastislav Trtík. 

O zrodu celé myšlenky 

Dlouho jsem působil u vrcholového sportu, ale coby krajský trenér jsem měl možnost poznat i něco jiného. Přemýšlel jsem, jak vše propojit a najít spojnici mezi masovou a vrcholovou házenou. Napadaly mě různé varianty, využil jsem také vlastní kontakty, až vznikla myšlenka V4, kterou jsem na počátku sdílel s Ernö Kelecsényim. V Evropě je poptávka i nabídka po tom, aby si země vytvářely propojení, naučily se spolupracovat a komunikovat jako sousedé. Oslovil jsem proto kamarády, bývalé spoluhráče i funkcionáře, všechno do sebe začalo zapadat a propojovat se. Poté, co jsme se shodli na určitém formátu, jsem do projektu začal zasvěcovat i naše funkcionáře. Nejbližším partnerem mi byl Pavel Bochnia, pomocníkem Petra Zeleňaková a v závěru celkově projekt zastřešil Český svaz házené. 

O (ne)úspěšné dotaci 

Bylo nám jasné, že to celé něco bude stát, proto jsme využili aktuální možnosti čerpání z dotací Evropského fondu. První žádost ale neprošla, protože jsme chtěli, aby se hrálo průběžně ve všech zemích. Na to se ale během pandemie peníze nenašly. Tak jsme se shodli, že projekt zrealizujeme v České republice, konkrétně v Moravskoslezském kraji, s čímž další oslovené země souhlasily. O dotaci jsme po úpravě zažádali znovu a tentokrát jsme uspěli. 

O smyslu projektu 

Celý projekt je originální v tom, že zahrnuje tři oblasti. První spočívá ve sportovní konfrontaci starších žáků a žaček jednotlivých regionálních výběrů. Druhá oblast propojí mladé trenéry a rozhodčí se zkušenějšími kolegy, kteří by se měli stát jejich mentory v budoucí kariéře. A třetí oblast je zaměřena na vědu a výzkum, přičemž její součástí bude páteční setkání odborných pracovníků vysokých škol. Ostravu bude reprezentovat Katedra studií lidského pohybu PdF OU, Slovensko bratislavská Fakulta tělesné výchovy a sportu, přijedou také zástupci univerzit z Katovic či Krakova i z budapešťské FTVS. Mezinárodní setkání otevře náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství, mládež a sport Stanislaw Folwarczný a prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala. 

O přínosu Maďarů 

Konfrontace s vyspělými Maďary, kteří jsou mnohonásobně lépe zajištění než my, bude velmi přínosná. Mají skvělé podmínky díky národním akademiím, kterými ostatní zúčastněné země nedisponují. I proto chceme funkcionářům a zástupcům kraje ukázat, jak by se, za vyšší finanční podpory, dala efektivněji házená rozvíjet i u nás. Ve srovnání s hokejem nebo fotbalem by se jednalo o minimální finanční prostředky a v tom je házená výjimečná. 

Maďaři vyrůstají na platformě akademií, všichni zúčastnění jsou spolu každý den, což je, podle mě, jediná cesta, kterou se dá jít. Je třeba vybrat ty nejlepší a vytvořit jim nadstandardní podmínky. Trénují spolu od pondělí do pátku, mají přísný režim, ale v pátek jedou domů, v sobotu hrají za své kluby a v neděli jsou s rodinou. Potom se vrací zpátky. A to je model, který funguje. Věřím proto, že Handball V4 CUP by mohl být jakýmsi „budíčkem“ pro funkcionáře a veřejnost, aby se začalo blýskat na lepší časy a akademie se začaly tvořit také u nás. Jezdím po malých klubech a vidím jejich problémy. Každý chce být úspěšný a chce být podepsán pod úspěchem. Nikdo však nechce přicházet o své hráče a toto je podle mě cesta, která by mohla fungovat. Na házenou je totiž třeba pohlížet komplexně, už od těch nejnižších možných rovin. A to, co nyní děláme, je, dle mého, pro regionální házenou to nejlepší. 

O poslání turnaje 

Nejde nám o to, kdo bude nejlepší. Ale chceme vytvořit přátelství. Chceme, aby se hráči a hráčky poznali a naučili se spolu komunikovat. Vždyť řada z nich se určitě později dostane i do dospělých reprezentací. Chystáme i kulturní akce a chceme všem ukázat specifika našeho regionu. Doufáme, že vzniknou nová přátelství, která se později přenesou i na mezinárodní úroveň. 

Tvorba webových stránek: Webklient