Třineckou házenou v soutěžním ročníku 2022/23 reprezentovaly čtyři kategorie, které dohromady odehrály 79 zápasů s úspěšností okolo 40 procent.

Za největší pozitivu sezony v Třinci považují markantní nárůst zájmu dívek o házenou. Děvčat v Třinci stále přibývá, z čehož mají v klubu velkou radost.

Jak se jednotlivým třineckým kategoriím vedlo? Teď už nechme mluvit slezský oddíl.

Mladší dorostenky

Na konci minulé sezony se vedení našeho oddílu rozhodlo přihlásit končící straší žákyně do druhé ligy dorostenek. To však ještě málokdo tušil, že soutěž bude tak cestovatelsky náročná. Naše nejstarší kategorie se nacestovala do sytosti a celodenní výjezdy či výlety vlakem byly opravdu velice náročné. Když se k tomu přičte i velký odliv děvčat (za rok a půl ukončilo činnost celkem devět dívek), stál před svěřenkyněmi trenéra Jana Zamarského obzvlášť náročný úkol.

Ročník začal nejvzdálenějším výjezdem do Havlíčkova Brodu, kde navíc nebyla k dispozici brankářka. Po ostrém křestu přišla trojice herně vydařených utkání, zejména pak statečný boj na půdě pozdějšího vítěze soutěže (Velká nad Veličkou, prohra 30:39) kde nás podržela famózním výkonem brankářka Adéla Gabzdylová.

Po domácím zkratu s Veselím, kde jsme měli jednoznačně na vítězství, přišla další těsná prohra v Kuřimi. Na děvčatech se projevila nezkušenost s vypjatými koncovkami. Mentální síla týmu se ukázala ve dvou následujících duelech. Skvělý domácí výkon proti Hodonínu a urputné vzdorování silné Karviné podpořila hlavně kapitánka Klára Hořáková. Ta zatížila konto Karviné dvanáctibrankových přídělem, což byl nejlepší třinecký střelecký počin v sezoně. Podzim si však holky pokazily dvojicí nepovedených zápasů v Bohunicích a doma s Otrokovicemi, když doma podaly jednoznačně nejhorší výkon sezony, a tak do zimní přestávky šly se ziskem čtyř bodů a nadějí na lepší jaro.

Jelikož však v zimě skončily další čtyři děvčata, moc optimismu v týmu nepanovalo. K překvapení všech však třinecké dorostenky zabraly a do jara vstoupily skvělým, byť bezbodovým výkonem proti Havlíčkovu Brodu. V dalších třech zápasech si zapsaly tři body, jenže oslabenému kádru chyběly síly a také sehranost s posilami z Bohumína. Z těch je nutno vyzdvihnout Báru Blačinskou, Sáru Janošovou a odchovankyni našeho oddílu Sabku Sikorovou. Tato trojice vsítila čtvrtinu všech třineckých branek v celém průběhu ročníku a v našem dresu se rvaly, stejně jako další bohumínská děvčata, do poslední minuty každého střetnutí. Je nutno připomenout fakt, že nebýt spolupráce s prvoligovým Bohumínem, byly by naše výsledky o poznání horší, pokud bychom vůbec některá utkání dokázali sehrát. Tímto patří bohumínským velké díky, stejně jako jejich trenérům Aničce Pudichové a Petru Janošovi.

Předseda oddílu a také trenér tohoto celku Jan Zamarski zhodnotil sezonu takto: „S odstupem času hodnotím sezonu jako mírné zklamání. Věděli jsme, že to bude těžká šichta a to se prokázalo. V Havlbrodu, s Kuřimi nebo s Ivančicemi jsme hráli bez brankářek, navíc jednou i jen s pěticí hráček v poli. Celý rok jsme měli problém hlavně v koncovce, například ze sedmiček jsme měli úspěšnost jen 65%. Často jsme se dostávali do pasáží, kdy jsme úplně vypadli z role a soupeř si zajistil rozhodující náskok. Postrádal jsem u holek i ochotu jezdit na tréninky do Bohumína a sehrávat se. Ale abych byl spravedlivý, je potřeba holky i dostatečně chválit. Až na domácí zápas s Otrokovicemi se nevzdávaly a to torzo sestavy, které nám zůstalo, dřelo naplno. Ve většině utkání jsme byli postavově menší a lehčí, ale holky to nahrazovaly chytrostí a nasazením. V konečné fázi soutěže se pak logicky musela projevit únava, nashromážděné zranění a také fakt, že se holky připravovaly na přijímací zkoušky. Přesto všechno si myslím, že jsme měli na to získat o osm až deset bodů více.“

Vítězem moravské částí druhé ligy dorostenek se stalo družstvo z Velké nad Veličkou, naše děvčata obsadila předposlední jedenáctou příčku se ziskem sedmi bodů. Nejlepší střelkyní celku se stala Lucie Kukuczková s 121 góly.
V příštím ročníku se však tato kategorie nepředstaví.

Starší žáci

Jedinou chlapeckou kategorii spolu vedli Martin Rzyman a René Balwar, kteří své svěřence přihlásili do první výkonnostní skupiny společné soutěže Zlínského, Olomouckého a našeho kraje. Ve větší konkurenci naši hoši herně rostli, bohužel úzký kádr byl příčinou toho, že Třinec nedokázal více potrápit celky z čela tabulky. Rezervy měl tento celkem hlavně v obranně, za kterou ovšem výtečně chytal Ondra Valalík. Ten se společně s Davidem Wojnarem stal hlavním tahounem třineckých, postupně se k nim přidali i Ríša Szlauer a Honza Szolony.

Hoši se umístili na šestém místě v devítičlenné tabulce se ziskem šestadvaceti bodů. Jen o pět branek uniklo prvenství v tabulce střelců Davidu Wojnarovi, který zaznamenal 152 branek. V příštím ročníku se však tato kategorie nepředstaví, část těchto talentů se zřejmě přesune do HCB Karviná.

Mladší žačky

„S druhým místem se stali jedním z nejlepších týmů v soutěži, což je vynikající úspěch, který je třeba ocenit. Tým dosáhl tohoto úspěchu díky skvělé kombinaci talentu, tvrdé práce a vzájemného týmového ducha. Každá hráčka přinesla do hry své individuální schopnosti a přispěla k celkovému úspěchu týmu,“ začala hodnocení trenérka Jana Rzymanová. Ta, stejně jako další trenéři, si zakládá zejména na týmové spolupráci, avšak jedna hráčka čněla jednoznačně nad ostatními. „Zvláštní uznání si zaslouží Nora Barbier, která se stala nejlepší střelkyní soutěže s neuvěřitelným počtem 152 branek. Její schopnost efektivně zakončovat a vytvářet gólové šance představuje obrovskou sílu pro tým. Její výkony na hřišti byly inspirací pro ostatní hráčky a její přítomnost ve hře vytvářela důvěru a motivaci pro celý tým. Christopher Barbier také přispěl k úspěchu týmu a se svými 42 brankami byl důležitou součástí ofenzivy.“

Během 21 odehraných utkání tým dokázal vstřelit 352 branek. Nicméně, je třeba věnovat pozornost také defenzivě, protože tým inkasoval 342 branek. „Zlepšení ve strategii obrany a komunikaci na hřišti by mohlo vést ke snížení počtu obdržených branek a k ještě vyváženějšímu výkonu,“ dodala hodnocení trenérka Rzymanová, která tým vedla společně s René Kobieluszem.

Starší žačky

„Družstvo starších žaček se zapojilo do soutěže až na jaře letošního roku, ačkoli mělo k dispozici pouze pět starších žaček. I přes tuto výzvu si zaslouží velkou pochvalu za svou bojovnost a nasazení v každém zápase. I přes omezený počet hráček se družstvu podařilo odehrát dvanáct utkání, což je významný úspěch. Navzdory sedmému místu v soutěži je důležité si uvědomit, že jejich výkony vyčnívají vzhledem k obtížnosti situace. Chceme ocenit Noru Barbier, která se opět stala nejlepší střelkyní družstva s 28 vstřelenými brankami. Dále bychom neměli zapomenout na Markétu Mieszkovou, která se přispěla svými 24 brankami“, zhodnotila půlsezonu starších žaček Jana Rzymanová, která tým vedla společně s René Kobieluszem.

Kromě ligových soutěží se třinečtí házenkáři účastnili dalších akcí, jako Den dětí, MajDay či Sports Day a turnajů Kampos Cup Kuřim nebo Prague Handball Cup. Aktivní se snaží být i na poli náborové a mediálním.

Tvorba webových stránek: Webklient